Monday, February 28, 2011

Oscar 2011

Február utolsó hétvégéjén adják át az amerikai filmakadémia elismeréseit, az Oscar díjakat. Az idei év két legtöbbet díjazott filmje a Király beszéde és a facebook film a Közösségi háló.

Tuesday, February 22, 2011

Arab felkelés 8.rész


Az eddigi legvéresebb epizód: Líbia. Kadhafi ezredes nem okozott csalódást, a felkelést a legkeményebb brutalitással próbálja meg felszámolni. A rezsim már jó előre bejelentette (egy állami sms formájában), hogy nem tűri meg a rendszerváltó tüntetőket.
A felkelés központja Bengházi városa. A keleti tartományokban kirobbanó elégedetlenség leverésére kezdetben állítólag fekete zsoldosokat vetettek be. Az eredmény többszáz halott. Ennek ellenére a lázadók birtokba vették a várost és a környező településeket, elvágva a kormányerők utánpótlását.
A harcok lassan terjedtek tovább, mostanra a fővárosban is általános a fegyverropogás. Kadhafi nehézfegyverekkel és vadászrepülőkkel támad a tüntetőkre. A hadsereg bomladozik. Két Mirage F1 pilóta menedékjogot kért Máltán, megtagadták a parancsot, amely szerint tüntetők közé kellett volna bombázniuk.
Mivel a nemzetközi sajtót teljesen kitiltották az országból, ezért nincsenek megbízható hírek. Ám minden ország menekíti az állampolgárait, mert a helyszínen nagyon úgy néz ki, hogy fasza kis polgárháború lesz Líbiában.
Az ENSZ BT ezekben a percekben ülésezik. Azonnali NATO beavatkozásra lenne szükség. Repüléstilalmi és nehézfegyvermentes zónákat kellene kijelölni. A kormányzatot teljes karanténba kell zárni. Ezzel együtt nemzetközi erőknek kellene partra szállniuk Bengháziban.

Thursday, February 17, 2011

Bahrein, Líbia

Az arab felkelés újabb állomásai: Bahrein és Líbia. Bahrein alapproblémája, hogy az uralkodó szunnita a lakosság pedig shíita. A sejk megpróbálja pénzzel oszlatni a tömeget. Az amerikaiak árgus szemmel figyelik az eseményeket, ugyanis Bahreinben állomásozik az 5. flotta, a Perzsa Öböl ura.
Líbiában a rendőrség simán tüzet nyitott a kormányellenes tüntetőkre. Egy sor halott és tucatnyi sebesült. Kadhafi sms-ben fenyegeti a lakosságot.

Wednesday, February 16, 2011

Honnan indulunk 2011-ben?


Államadósság kereken 80%. Külföld felé 60%. Mindkét adat aggasztó, de főleg az utóbbi. Az eurozóna eladósodottsága is kb. 80%.
A kis kép az állam nettó finanszírozási képességét mutatja. Ha skandinávok lennénk akkor az adatvonalnak a nulla körül kellene ingadoznia. Magyar szempontból már az is ideális lenne, ha -3% fölött menne a vonal. Ezzel szemben a realitás az, hogy a nép akkor érzi jól magát, ha -5% alá kerülünk. -5 fölött romlik a közhangulat.
Az szépen látszódik, hogy a deficit csökkentésében a Bajnai kormány is fékezett választások előtt!
Linket nem találom...

Monday, February 14, 2011

Második arab felkelés

Pár nappal Mubarak távozása után: az események nem állnak meg.
Kairóban mintha konszolidálná hatalmát a katonai rezsim. Állítólag Mubarak a halálán van, nem lehetetlen, hiszen távozása előtti este még arról szónokolt, hogy marad szeptemberig. Könnyen lehet, hogy kapott egy sztrókot és így már könnyű volt eltávolítani a fővárosból. Mindenesetre a katonák takarítják a tüntetések színtereit.
Az egész arab világot megrázó felkeléssorozat újabb állomása Jemen. Ott is recseg ropog az évtizedes diktatúra. Persze a jemeni tüntetők sokkal rosszabb helyzetből indulnak, Egyiptom és Tunézia fényes gazdagság Jemenhez képest.
Ciszjordániában menesztették a kormányfőt. Preemptív lépés...
Teherán: fiatal irániak egyiptomi társaik mellett tartottak szimpátiatüntetést - a rendőrség feloszlatja...
Olaszország: az olasz kormány válságcsúcsot kezdeményez az Európai Unióban. A tunéziai jázmin forradalom után a biztonsági vákuumot kihasználva új menekülthullám indult el. Lampedusa szigetére napi ezer menekült érkezik, az olasz hatóságok egyelőre megbírkóznak a helyzettel.

Friday, February 11, 2011

Mubarak lemondott


Mubarak lemondott és elmenekült. Jelenleg egy tengerparti üdülőben húzza meg magát. Állítólag a vagyon és a család már ki van menekítve. Tehát ha életben marad, akkor személyesen nem veszít sokat, csak a politikusi arcát veszti. Rosszabb helyzetben vannak hűséges emberei, hiszen csak a bolond hiheti, hogy a lázadás itt megáll.

Azért tegnap még húzott egy lapot 19-re. Miután kormányhoz közel álló források megszellőztették, hogy bejelenti lemondását, este egy tévébeszédben megint arról beszélt, hogy szeptemberig marad. A lázadás ereje azonban elsodorta ezt a 82 éves politikai veteránt.

Thursday, February 10, 2011

Siófoki kifőzde

Szinte ismétli önmagát a világ. 2006 nyarán a szocik jártak titkos tanácskozásra az öszödi kormányüdülőbe. Budapestről elvonulva, a kiváncsi szemek elől elmenekülve főzték ki a "reformokat".
Most Orbánék Siófokon bújkálnak. A frakciók teljes létszámban. Keverik-kavarják. Mármint a kakit. Nincs mit tenni, nagy a baj, mégpedig strukturális baj van. Újból rossz sejtek kerengenek bennem: tényleg akkora baj van, hogy nem lehet megmondani nehogy általános pánik legyen?
Nagy kérdőjel. Hivatkozás nélküli jóslat?

Tuesday, February 08, 2011

Évértékelés 2011



A szokásos februári évértékelés, miniszterelnökhöz méltóan hagyományos formában (pajesz és talkshow idén szerencsére elmaradt).

Orbán a tavaszi stratégiát mutatta be a saját közönségének. A két fő csapásirány:
1, kiadáscsökkentés (érthetően erre készítette fel a hallgatóságot)
2, új alkotmány (ezt nem nagyon részletezte)

Ötéves terv: "2011 a megújulás éve, amikor átszervezik és új alkotmányos alapokra helyezik Magyarországot, 2012 pedig az elrugaszkodás éve lesz, amikor az ország visszanyeri elvesztett egyensúlyi helyzetét. 2013 az emelkedés éve lesz, amikor láthatóvá válik, hogy Magyarország megindult felfelé, 2014 pedig a gyarapodás éve lesz "

ÉS a fő üzenet "2011-ben hadat üzenünk az államadósságnak"

Link

Monday, February 07, 2011

Újságíró ínségben

Bakács Tibor újságíró-kritikus bolti lopást követett el. "- Éhes voltam, és nem volt pénzem kajára. Nem vagyok egy gyakorlott tolvaj, ezért amikor mentem kifelé, lebuktam, mert besípolt a rendszer. Én ugyanis már régen nem vagyok az a foglalkoztatott újságíró..."
Nahát ilyet!
Link

Thursday, February 03, 2011

Tahrir tér

Ezt a teret is megjegyezzük és majd évtizedeken keresztül hivatkozunk rá.
Tahrir tér

Wednesday, February 02, 2011

Mubarak megy, az utcán folyik a vér

Tegnap este épp jókor kapcsoltam be a tévét. Élőben közvetítették Mubarak beszédét: az elnök bejelentette, hogy 30 év után elege van a hivatalból, a szeptemberi választásokon már nem indul. Addig pedig a kormány és az ellenzék üljenek le és tárgyaljanak az átmenetről. Ő, Mubarak katona ember, aki nem szegi meg kötelességét, kitölti mandátumát.
Az elnök beszédére azután kerül sor, hogy Kairóban többszázezres tüntetést tartott az ellenzék, követelve Mubarak azonnali távozását. A bejelentést nagy hangzavar követi. Érdekes, mennyire nem ismerjük egymást: a cnn amerikai tudósítói arról kezdenek beszélni, hogy hatalmas öröm fogadja az elnök távozásának hírét. Ekkor valaki - talán egy arab tolmács - szól a kulisszák mögül: a tömeg nem éljenez, hanem háborog, azonnali lemondást követelnek.
Másnap Kairóban összecsap az ellenzék és a kormánypárt támogatóinak tömege. Folyik az embervér. Polgárháború lesz? Kövekkel, molotov-koktélokkal?
Nagy a tét: a közel-kelet és az arab világ meghatározó állama (Amerika szövetségese), a világ 10. legnagyobb hadserege.