Monday, April 25, 2011

Leonard Mlodinow



A véletlen és a valószínűség szerepe sokszor nagyobb, mint hinnénk...


- mi határozza meg a filmek sikerességét? Nyilván az alkotók tehetsége és szorgalma. Na de mi van azokkal az esetekkel, amikor minden klappol de mégis bukás van? Ha sorozatossá válik a sikertelenség, akkor elbocsátják a studió igazgatóját. A producerek viszont tudják, hogy egész egyszerűen vannak szerencsétlen sorozatok, de a szerencsétlenség sem tart örökké, máshol újra kell kezdeni!


- mi a különbség a sikeres író és a sikertelen között? Bizonyára a tehetségtelenség. Ennek ellenére a legnagyobb írókat is számtalanszor elutasítják a kiadók. J.K Rowling varázslótanonc meséjét kilenc kiadó utasította el! A sikerhez persze kell teljesítmény és tehetség, de nem szabad kihagyni a véletlen faktorát. A tettek és a következmények közötti viszony nem annyira szoros mint azt hisszük.


- az emberi agy nem kezeli jól a véletlenszerüséget. Mindannyian úgy érezzük, hogy mindig kifogjuk a leglassabb sort a pénztáraknál. Lehetséges ez? Nem. Lehetetlen, hogy mindig mindenki a leglassabb sorba álljon (ha van több sor is). Inkább az a helyzet, hogy elfelejtjük, ha aznap a jól haladó sorban álltunk, ha sokat kellett várni, azt megjegyezzük. Így működik az emlékezetünk: segít elkerülni a kellemetlen helyzeteket.


- szociális helyzetekben a véletlenek természetét pláne rosszul ítéljük meg. Linda egyetemi évei alatt jogvédő csoportokban volt aktív. Melyiknek nagyobb az esélye: 1, Linda banki ügyintéző vagy 2, Linda banki ügyintéző, aki tagja egy feminista csoportnak. A válaszadók 87% szerint nagyobb a valószínüsége a második kijelentésnek. (Kahneman, Trevsky 1982) Szociális környezet ismeretében a képbe jobban illő helyzetet feltételezzük, annak ellenére, hogy az egyes elemek csökkentik a valószínüséget. Ha egymáshoz nem illő információkat teszünk egymás mellé, akkor a válaszadók nem hibáznak: kevésbé tartják valószínünek, hogy Linda palacsintázót nyitott és férfivé operáltatta magát, mint ha csak palacsintázója lenne...


- el kell különíteni a valószínüség helyes megítélését a helyes stratégia alkotásétól. Példa az van-benne valami játék: három lefüggönyözött ajtó valamelyike mögött egy autó van. A játékos választ egy kaput. A játékvezető felnyitja a két másik ajtó egyikét, amely mögött nincs autó és felajánlja a játékosnak, hogy válasszon: marad az általa választottnál, vagy cserél. Ha döntött, megmutatják melyik mögött volt az autó. Mi a helyes lépés? A csere...A megoldás lényege: a stratégia alkotás és a valószínüségszámítás két különböző dolog!


- lehetséges-e, hogy a lottó főnyereménye nagyobb legyen, mint a játék várhatóértéke. Lehetséges, de nem valószínű. A marylandi lottón előállt a helyzet. A főnyeremény kumulációja miatt a játék várható értéke pozitív lett. Ezt egy ausztrál befektetői csoport észrevette, és pillanatok alatt megszervezte, hogy minden lehetséges kombinációban feladjon 1-1 szelvényt. Meg is nyerték a főnyereményt, kb 3 szoros megtérülést biztosítva a kisbefektetőknek.


- vigyázni kell előítéleteinkkel. Az evolúció úgy alakított ki minket, hogy ragaszkodjunk első benyomásainkhoz. Agyunk hajlamos az előítéleteinek megfelelő gondolatokkal kitölteni a tudásában meglévő hiányokat. Hajlamosak vagyunk a valóságnak csak azokkal az elemeivel foglalkozni, amelyek megfelelnek előzetes elvárásainknak. Gyakran félreértelmezzük az okokat: feltételezzük például, hogy a sok pénz mögött kiemelkedő teljesítmény és tehetség áll; hasonló módon a szegényekről azt tartjuk, hogy saját maguknak köszönhetik méltatlan helyzetüket - még kísérleti körülmények között is, akkor is, ha tudjuk, hogy a vak szerencse döntött.


- Sok esetben persze a szerencse nem más, mint az emberek kölcsönhatása. Hogy melyik dalból lesz sláger lehetséges, hogy csak azon múlik, hogy melyiket töltötte le több ember: a siker és a népszerűség tekintetében az emberek követik a többség véleményét. Stephen King nem sikeresen, ha álnéven ír.

No comments: