Sunday, October 25, 2009

Elmaradás autóügyben...


Látjátok feleim, teljesen elfelejtettem a hónap autója szokást szeptember-októberben! Sőt a sajátról sem adtam semmi hírt.
De itt egy kép!

Saturday, October 24, 2009

Véletlen

Sosem tudja az ember, mikor ajándékozza meg a véletlen valamivel. Ezt a dalt évek óta kerestem, mindhiába, mindahányszor hallottam titok maradt a szerző és a cím. Aztán a héten véletlen rossz gombot nyomtam meg a távirányítón és....

Thursday, October 22, 2009

Monday, October 12, 2009

Bizánc I.

A "bizánci" jelző a 16. század találmánya. Hieronimus Wolf használta először. A 16. századig a humanista szerzők római birodalomként ismerték a "bizánci birodalmat".
A "bizánciak" önmagukait romainak, császárukat a római császárnak, birodalmukat pedig a kereszténnyé vált Római Birodalomnak tekintették. A bizánci szó a főváros lakosaira vonatkozott, a fővárosiakat jelentette. A birodalom lakosságának csupán 5%-a volt bizánci, a lakosság döntő része vidéken élt. Günter Weiss szerint az életmód, tárgyi környezet, városkép alapján a birodalom a 7. századig a késő római civilizáció közvetlen folytatása, vagyis az ókor tovább tartott, de az életmód jelentős mértékben a 11. századig fennmaradt!
A történetében állandó a harc a külső támadókkal. Az ókort lezáró fordulópont Egyiptom elvesztése a 7. században. Innentől változik jelentősen az életmód. Át kell szervezni a gazdasági életet, kereskedelmet. Az arab hódítástól kezdődően átalakul az államszervezet, a hadsereg (földbirtokos katonai szervezet, parasztkatonák nem fizetnek adót, a földműves parasztok fizetik a faluközösség adóját), görög lesz az államnyelv. 1096 a másik fordulat: a keresztes megjelenésétől kezdve hanyatlik a birodalom.
Várom az MR1 délutáni sorozatának folytatását.

Félreértés

Csillagászok évezredek óta figyelik a csillagos eget, a gammarobbanásokról azonban a 20. század végéig nem tudtak semmit. A gamma sugarak szabad szemmel nem láthatóak, létezésüket a tudomány a 70-es évek közepéig az atomrobbantásokhoz kötötte.
A hatvanas évek közepén, amikor a szovjetek és az amerikaiak megállapodtak az atomcsend egyezményről, a NASA kifejlesztett egy kémműholdakból álló megfigyelő rendszert, amely a gamma sugarakat is vizsgálva jelezte volna ha a szovjetek atomkísérletet hajtanak végre.
A rendszer az évtized végére működésbe lépett. Az irányítók viszonylag hamar találtak gamma jeleket, amelyek erőssége atomkísérletekre utalt, azonban mindenki legnagyobb meglepetésére a jelek nem a föld irányából jöttek, hanem a világűrből!
Mivel a program katonai irányítás alatt működött, a megfigyeléseket a legszigorúbban titkosították. A Pentagon szakemberei heteken, hónapokon keresztül döbbenten figyelték a gamma kitöréseket, amelyekből egy távoli galaxisban zajló nukleáris háborúra következtettek. Képzelhetjük, milyen súlyos tehertétel lehetett számukra ez a titok!
Aztán az évtized végére, a 70-es évek közepére az asztrofizikusok és csillagászok előálltak a maguk elméletével: a gamma kitörések szupernovarobbanások kísérői, nem pedig egy távoli nukleáris háború melléktermékei. A 90-es években a szupernova elméletek igazolódtak. Sokan megkönnyebbültek...

Dehüje

> A HR-es kérdezi az új titkárnõt:
> - És mondja, az elõzõ munkahelyén mennyi volt az évi fizetése?
> - ??? Nálunk az elõzõ munkahelyemen nem dolgozott egy Évi sem!

Sunday, October 11, 2009

Saturday, October 10, 2009

Malcolm Gladwell


Ha meg akarjuk érteni az igazán kiemelkedő teljesítményeket, akkor át kell gondolnunk a sikerről alkotott elképzeléseinket. A nagy teljesítmények mögött nem csupán a tehetség, intelligencia vagy a nagy akarat áll. Ezek a tulajdonságok - persze nem ártanak ha megvannak - nemcsak a kiemelkedő emberekre jellemzők.
A nagy teljesítmények mögött egy sor, a személyiségen kívül álló tényező áll. Ezek egy része egyszerű véletlennek köszönhető (lehetőség), más részük a családi neveltetés (concerted cultivation) illetve az adott populációra jellemző kultúra eredménye. A kiemelkedő teljesítményhez jó időben kell lenni jó helyen, szerencsés körülmények között, a 10000 órás gyakorláshoz szükséges családi és társadalmi kultúrával.
-Vajon miért születik a kupagyőztes kanadai hokisok 70%-a január-február-március hónapokban?
-Mit jelentett a Beatles életében a hamburgi munka?
-Milyen szerencsés körülmények játszottak közre Bill Gates életében?
-Nem furcsa az, hogy a világtörténelem 10 leggazdagabb embere közül három 1830-40 között született Amerikában?
-Meg lehet e előre mondani, melyik évtizedben születtek a legmenőbb new-yorki ügyvédek? És azt, hogy a szüleik mivel foglalkoztak? Honnan jöttek? Milyen vallásúak voltak?
- Mi a kapcsolat a rízstermesztés és a matematika között?

Wednesday, October 07, 2009

Hó autója - Október


Opel Astra 2010

Hallo?



Ezen a képen
jól tudok szórakozni.

akárhányszor látom.