Ide kattintva elérheto egy gyujtemény a legbolcsebb ember filozofiájáról.
Holnap ellátogatok néhány antikváriumba, megnézem találok e valamit Epikuroszról!
Sunday, August 28, 2005
Epikurosz
Saturday, August 27, 2005
setét
kicsit setét a blogom hangulata
elegáns nagyon
de egy kicsit sötét
lehet
le kellene cserélni
valami világosabbra
addíg is bepastelek néhány napos görög képet
Amerikai identitás ébredése
A mai amerikai identitás néhány nagy ébredés, eszmei hullám eredménye.
ezeket késobb felsorolom...
mermost nincs rá türelmem!
Friday, August 26, 2005
Wednesday, August 24, 2005
Energia, táplálkozás
Gondoltam itt az ideje, hogy utánajárjak mennyi energiára van szükségem!
Elsőként mi az a kalória?
Elégetett tápanyagokból felszabaduló energia mértékegysége. Régen ezt használták. Ma a kJ-t használják (ezért nehéz követni mennyi energiát viszunk be egy csokival, mert a csomagoláson kJ-ban adják meg az energiatartalmat)
"A felszabaduló energia mértékegysége korábban a kilokalória (kcal) volt, azonban az SI mértékegység-rendszer bevezetése óta a hivatalos nemzetközi egysége a joule (J), illetve a kiloJoule (kJ); 1 kcal 4,18 kJ-nak felel meg. Az energia mérésére kialakított mérőszámok abban segítenek, hogy a különböző tápanyagok elfogyasztásakor, a szervezetben történő égésükkor mennyi energia keletkezik."
A három alapvető tápanyag energiatartalma:
1 gramm zsír 9,3 kcal, 38,8 kJ
1 gramm szénhidrát 4,1 kcal, 17,1 kJ
1 gramm fehérje 4,1 kcal, 17,1 kJ
Mennyi energiára van szükség?
Az alapvető egyenlet:
Férfiaknál: napi kcal = 900 + 10 x testsúlykilogramm
Nőknél: napi kcal = 700 + 7 x testsúlykilogramm
Az így kapott értéket ülő életmódot folytatóknál 1.2-del, közepes aktivitást végzők esetén 1.4-del, nehéz fizikai munkát végzők esetén 1.8-del kell megszorozni.
Tehát!
Az én esetemben ez azt jelenti, hogy
napi igény= (900+ 10×72)×1,4= 1620×1,4 = 2268 Kcal
átszámítva kJ-ra = 2268×4,18 = 9480,24 kJ
Az egyes élelmiszerek energiatartalmának részletes listája itt található .
háát jó nézelődést!
Sunday, August 21, 2005
Thursday, August 04, 2005
The Dutch 1
Lassan kezdem kiheverni az utolsó esős napok megfázását.
Ráadásul az emlékek is tisztulnak!
Szóval - ezt a részt még lehet, hogy szerkeszteni kell...ezek csak amolyan pontokba szedett gondolatok
A hollandok
nagyon gazdagok. Már a repülőgépen is látod: mindenütt utak, csatornák, hajók. Szuper infrastrukturájuk van. Ez a centrum centruma! Mindenből sok van. Asszem erre gondol Marx, amikor a tőkejavak felhalmozásáról beszél. Más kérdés az elosztás. De valszeg erre sem lehet semmi panaszuk. Mindenkinek jut.
Megérkezéskor az ember átértékeli a ferihegyi tömeget. Schiphol valódi nagy repülőtér. Óriási. Folyamatos csúcsforgalom. A világ minden részéről jönnek a látogatók, átszállók, utazók, üzletemberek, rokonok. Hollandiának tényleg történelmi kapcsolatai vannak világszerte. Schiphol egy kategóriában van Párizzsal, Londonnak, Frankfurttal.
A reptérről vonat viszi el az emberáradatot. Valahogy úgy, mint Versaillesban. Amsterdam központba 10 percenként megy egy emberekkel teli kétemeletes vonat. Más városokba félóránként, vagy gyakrabban. Enschedebe félóránként megy. Mindig percre pontosan. Úgy is érkezik.
A vonaton mosolyog a kalauz, és angolul/németül is beszél. Szól, mikor szállj le!
Az ablakban gazdag táj suhan el melletted. A vonat megy. Nincs késére idő! Megy a légkondi - pedig nincs meleg. Felesleges ilyenkor légkondizni! Na mindegy.
Miután elhaladunk a 100. csatorna mellett - pár száz éve ezeken zajlott az áruszállítás, szükség volt rájuk a víz elleni harcban, a közlekedésben, bizonyára még a háborúkban is! ma a csatornák pártjain elegáns házak állnak, takaros udvarral, mnden kissé giccses is, kivétel az autópark, az nem, sőt - nos a 101. csatorna már nem kelti fel az érdeklődést. Van azért nézegetni való. Új irodaházak, vállalati központok. Néhol a belvároson megy keresztül a vonat: kissé unalmas, de mindenképpen magas minőségű hétköznapok nyomai. A földeken rengeteg állat. Birkák, marhák. Sehol máshol nem látni ennyit! A malmok hiányoznak. Ha lennének malmok, akkor már nem is lenne valóság. Ezek az emberek évszázadokkal ezelőtt levetették magukról a szolgaságot, a robotot, a nyomort és a küzködést. Mindenre van segédeszközük. Ha úgy kellene a földet túrniuk, mint sajnos rengeteg kelet-európai sorstársunknak, akkor Hollandia már fölhagyott volna a mezgazddal...
Az autók...mutatják az igazi holland szemléletet. Nincsenek rossz autók, meg rettenetesen lerobbantak. Divat a múzeális darabok gyűjtése, de ez más kérdés. Mindenkinek van autója. Főleg német, japán autók. Vacak minőségűeket nem szeretik. Viszont ha tehetik nem használják az autójukat! Legyen, de ne kérkedj vele! Nem látni szétspirázott verdákat, mint a határ túloldalán. Minek? Think the Dutch way! Feleslegesen nem adunk ki pénzt. Azért, hogy mások gondoljanak valamit rólunk, nem nem, ezért sem adunk ki pénzt.
Ha tehetik...bicajjal közlekednek. Olcsó, viszonylag gyors. A biciklistáknak mindig előnyük van. Mindenütt biztonságosan közlekedhetnek - így a város széléről 15 perc alatt a központba tudsz érni. A bicajokra sem költenek sokat. A lényeg a hatékonyság. Menjen gyorsan és bírja az esőt. Ezenkívül senkit nem érdekel, hogy egyéni bicaja legyen.
Természetesen totális infrastruktura van a biciklistáknak is. Mindenütt tárolók, javítóműhelyek, alkatrészboltok, kijelölt utak - sehol egy KÁTYÚ!
Az autósok...türelmesek, betartják a szabályokat.
Senki nem siet! A töbség megpróbál azonosulni a munkájával, tevékenységével! A maximális hatékonyságot megpróbálják úgy elérni, hogy közben nem stresszelik magukat! Csodálatos!
The Dutch 2
Senki nem stresszeli magát.
Ez biztosan összefügg az önbizalommal. Valszeg egy olyan országban, amely évszázadok óta őrzi vezető helyét a civilizáció tetején, az emberek tudnak valamit. Ha eddíg megtudták csinálni, akkor eztán is meg fogják tudni csinálni.
Működik a protestáns munka-etika.
Bízhatnak egymásban. Ha valaki elvállalt valamit, akkor csak a legvégső esetben fordulhat elő olyan, hogy nem csinálja meg!
Nem panaszkodnak. Felesleges. Embertársaidat átverheted, de a Teremtőt nem!
Előbb írtam, hogy minek többet mutatni, mint ami vagy. Nos, az volt az érzésem, hogy ők azt szeretik mutatni magukról, hogy nincs semmi baj velük. A Jóisten áldásával árulják az újságot, szerelik a biciklit vagy kutatják a rák ellenszerét. Mindegy, hogy a munkamegosztás melyik szakaszában vagy. A lényeg, hogy légy pontos, végezz jó munkát és ne panaszkodj! Aki panaszkodik, az kétségbevonja a teremtő által létrehozott rendet...aki panaszkodik az gyanús.
Hollandia a civilizáció tetején van. Épp idevág Huxley világ-kontrollerje: a civilizáció = stabilitás.
Hollandiában 400 éve stabil politikai és társadalmi rend van.
Aki panaszkodik, az éppoly gyanús, mint a szélsőséges iszlám helyi képviselői, akik rituálisan végeztek egy nagyszájú filmrendezővel, aki úgy gondolta, 400 éve szabad bármit mondani, akkor szidhatom a muszlimokat. Igazi megrázkódtatás volt, amikor kiderült, a mai hollandiában több tízezer olyan jövevény él, akik eltérő véleményüknek brutálisan adnak hangot.
Nem kell félteni a hollandokat. 400 éve ellenálltak minden ordas eszmének. Az iszlám szélsőségesek sem fognak győzni.
Sok olyan nemzet van, ahol a nemzet sorsáról szóló fontos döntéseket nem a nemzeten belül hozzák meg. Mi abszolut ilyenek vagyunk. Nem mi döntöttünk Mohácsról, Jaltáról. Máltán sem mi találkoztunk. 1994-ben beadtuk a tagkérelmet az EU-hoz. Nem mi döntöttünk!
Hollandiának enyhén más a története. Ők tudnak saját sorsukról döntést hozni. Ismerve a munka elvégzésére vonatkozó etikájukat...jaj az iszlámnak és a muszlimoknak, ha egyszer ők úgy döntenek, hogy a bajkeverőkkel nem bánnak el kesztyű kézzel! (Azt is írhatnám, hogy nem szeretnék hollandok ellen harcolni...)
ismét csak egy agyfing: a protestánsok etikája szinte egy a zsidókéval...
Ahogy a zsidók rendre elbánnak az arabokkal...nos ha a radikális iszlám civilizációs háborút provokál, azt ők fogják megszívni.