Saturday, May 31, 2008

IV. flotta

Az USA reaktiválta a IV. flottáját.
A IV. flottát a második világbajnokság alatt hozták létre azzal a céllal, hogy a karib térségben és a Panama csatorna környékén megakadályozza a német tengeralattjárók tevékenységét. Később a hidegháború első éveiben a flotta feladata a latin amerikai szövetségesek védelme volt, de a 60-as évek közepére a IV. flottát visszavonták, mivel a nagy ellenség nem tudott behatolni a térségbe.
A 21. századi sakktáblán azonban - úgy néz ki - ismét szükség van a katonai jelenlétre! Az USA ezért reaktiválta a IV. flottát, benne a USS Boxer repülőgéphordozóval.
A reaktivákt flotta irányulhat Chavez ellen, esetleg készülhetnek egy esetleges kubai válságra, elképzelhető, hogy a növekvő kínai befolyást akarják ellensúlyozni vele? Ki tudja?!

Stonehenge

IHT beszámol arról a kutatásról, amelynek során brit történészek és archeológusok mintegy 240 különböző emberhez tartozó emberi maradványokat (hamvakat) találtak Stonhenge altalajában. Mindez megerősíti azt az elképzelést, hogy a kövek temetkezési helyet jelöltek, egyfajta emlékhelyet a halottaknak. A korszakból nagyon kevés ép csontvázat találtak, ebből a kutatók arra következtetnek, hogy k.e 3000 körül a szigetek lakói inkább hamvasztották halottaikat. Az elit Stonhengeben.

Friday, May 30, 2008

Eheti


Reszegi László cikkében szépen bemutatja mi a baj a magyar gazdasági modellel.

100 forint nyereségből a magyar adórendszer 47,6-ot hagy a tulajdonosnál.

A táblázat logikáját követve ahhoz, hogy a cégek reál beruházásai megtérüljenek (helyette ne állampapírt vegyenek) minimum 15% hozamot kell produkálniuk, ami nem túl egyszerű...


Nos nem csoda, ha a mostani adottságok mellett a beruházások le is álltak. A magyar adórendszer ésszerűtlenné teszi a beruházásokat. Nálunk csak azok a multik fektetnek be, akik egyedi kedvezményeket kapnak a kormánytól!





Képek a mai Portfolioból:
A beruházások csökkennek...

Tavaj az év elején még volt hatása a Hankook beruházásnak.





A beruházásokkal együtt leállt a gazdasági növekedés is.

2007 első negyedéve óta leszakadóban vagyunk az eurozónától.










Íme. Magyarország a mszp éra 6. évében bemutatja az "állami kiadások kiszorítják a magánberuházásokat" tankönyvi példáját.
Hurrá!

Thursday, May 29, 2008

Mogul Birodalom



A Mogul Birodalom fénykora Sah Jahan uralkodása.

Hatalmi értelemben már túl van a zeniten.

A birodalom óriási, a nagyvárosokat összekötő utak és a kiterjedt határok védelme nagy hadsereg fenntartását követeli meg.

A magasra emelt adók viszont leszegényítik a népet. A föld állami tulajdon, nincs gazdasági fejlődés. A 17. század közepének nagy vívmányai épitészetiek.

Érdekes ez a birodalom. Török-perzsa-mongol hatások keveredtek benne, amikor meghódította Indiát. Aztán 1757-ben jöttek az angolok.

Wednesday, May 28, 2008

Harold McMillan



"I shall have to have that translated!"

Monday, May 26, 2008

Bevándorlásról

Hetiválasz rövid cikkben összegzi az európai bevándorlási helyzetet. Három nagy bevándorlási hullámot különböztet meg:
1, gyarmati rendszer összeomlása után bekövetkezőt (ekkor érkeztek a gyarmatokról kiebrudaltak, az európaiak bennszülött szövetségesei, akik sok esetben a biztos halál elől menekültek)
2, ötvenes-hatvanas évek gazdasági csodájának eredményeképpen érkező vendégmunkások (az európaiak már nem voltak hajlandók nehéz, koszos, alja munkákat végezni)
3, kilencvenes években érkező gazdasági menekültek olyan Európába érkeztek, ahol már felnőtt a bevándorlók gyermekeinek második generációja. Az újonnan érkezők eltűntek a gettók világában.
4, az ezredforduló óta szinte kizárólag illegálisan érkeznek a bevándorlók, hiszen a törvényes bevándorlás lehetőségei megszűntek...
A kép nem túl rózsás. Az első bevándorló generáció még a beilleszkedés szándékával érkezett, de helyette gettókba került. A vendégmunkás generációt eleve csak időlegesen akarta beengedni Európa, de aztán itt maradtak, elkülönülve. Utódaik szubkultúrákban élnek, idegen számukra mind szüleik hazája, mind az európaiaké.

Windows Live Mail

Microsoft gondoskodott arról, hogy valami újat kelljen tanulni. Az outlook néhány napja nem képes olvasni a hotmailes leveleket. Így kénytelen vagyok áttérni a Live Mailre. Mától ez az alapértelmezett levelezőprogram.
Ma voltam vizsgázni. Felkavaró. A szigorlati tételek meg még mindig nem biztosak. Ja igen, van pár nap hátra a felkészülésre. Vicces.

Sunday, May 25, 2008

Paranoid android


We
Plants
Are
Happy
Plants

Monaco

Épp most megy a monacoi F1 verseny. Esik. Zuhog. Benn a safetycar.

Friday, May 23, 2008

Bank

KBC és Fortis. Mindkettő ajánl expat banki szolgáltatást. Át kell őket nézni és dönteni. Humm-humm...

Minimanual for urban guerilla

Marighella néhány jó tanácsa a városi gerilláknak. Főleg jól hasznosítható, ha mondjuk az embör meg néhány pajtása el akarja foglalni a tévé székházat.
Először is: a tömeget két részre kell osztani, az egyik a rendőroszloppal szemben áll, a másik oldalból támad. A két oszlop tevékenységét össze kell hangolni, hogy ne egymást dobálják...
Másodszor: a környéket alaposan fel kell deríteni. Az olyan magaslatokat - épület tetőket - ahonnan meg lehet lógni - van alternatív kijárat - el kell foglalni, hogy a rendőröket felülről is bombázni lehessen.
Harmadszor: a tömegben alkalmazni kell a net in the net taktikát. Azaz: a rendőrök megpróbálhatják kiemelni a tömegből a főkolomposokat. Ezt meg kell akadályozni: a tömegbe betörő kis rendőr csoportokat (net) a gerilla netnek le kell fegyvereznie és el kell rongyolnia. A net in the net másik feladata, hogy a zavargó tömegben megbújva fegyvereket, technológiát és információt szerezzen az ellenségtől - pl. mielőtt a rendőrautót felgyújtják át kell kutatni, hátha van benne valami használható!
Szóval van ám néhány egyszerű "jótanács", amivel komollyá lehet fordítani egy-egy tüntetést. Látható, ha valaki komoly ember zavargást, lázadást szervez, akkor az nem olyan, mint a 2006 őszi vagy 2007 márciusi...az sokkal durvább...

Funny

http://icanhascheezburger.com/

Macropolis

Kidobtam a tavaji macropolis termékkatalógust.
Acer Travelmate 5520G-402G16Mi
Amd TurionX2 TL58 1,9GHz
2048 MB DDR2 RAM
160GB HDD
DVD Super Multi
15,4 WXGA Crystalbrite
ATI MObility Radeon X2400XT 256/1024MB
LAN
WLAN abg
Webcam
5 az egyben kártyaolvasó
Windows Vista
2,88kg

Thursday, May 22, 2008

Dráma



Veretlen sorozat után 2007-2008 BL győztese a Manchester United.

Giggs történelmet írt: 759. alkalommal szerepelt a csapatban.

A döntő borzalmas egy meccs volt. 120 percig többé kevésbé kiegyenlített, talán egy hajszállal jobb volt a Chelsea.

Aztán tizenegyesek. Ronaldo kihagyta a harmadik körben. Ötödik körben Terrynek be kellett volna lőnie, de a lövés pillanatában megcsúszott és mellélőtt.

Jött a hatodik és a hetedik kör. Giggs belőtte, Anderson belőtte. A hetedik körben Anelka lövését Van der Saar megfogta. Ezzel a ManU nyerte a kupát.

Monday, May 19, 2008

History is bunk

"History is more or less bunk. It's tradition. We don't want tradition. We want to live in the present, and the only history that is worth a tinker's damn is the history that we make today." (Chicago Tribune, 1916).
Henry Ford

Herzberg

Tagnap olvastam és már megint elfelejtettem, mik azok a Herzberg féle motivációs-higiéniás tényezők.
Kerüljön most ide!
Nos, Herzberg a munkavállalók környezetét vizsgálta, interjúk segítségével megállapította, hogy mik azok a faktorok, amelyek elégedettséget, melyek azok, amelyek elégedetlenséget okoznak.
Következtetése szerint a munkakörülményeket két csoportra lehet osztani: az egyik csoportba tartoznak a higiéniás tényezők, amelyek a munka elégedettséget fenntartják, tehát ha nincsenek meg, akkor a munkavállaló elégedetlenné válik.
Ilyen faktorok: vállalati politika, ellenőrzés jellege, főnökkel való kapcsolat, munkakörülmények, fizetés, munkatársakkal való kapcsolat.
A másik kategória a motiváló faktoroké, amelyek megteremtik és növelik a munkavállaló elégedettségét. Ezek: teljesítmény, elismerés, munka maga, felelősség, fejlődés és növekedés.

Viccek

Két ember utazik a vonaton. Az egyikük félénken megszólal:
-Elnézést uram, hogy megszólítom, de Ön ugye kínai?
Mire a másik meglepetten:
- Kínai, één? Dehogy!
Kisvártatva a másik ismét megszólal…
-Elnézést, tényleg nem akarom zavarni, de ha nem kínai, akkor esetleg japán?
-Japán? Én? Uram, higgye el nem vagyok japán! – válaszol a másik, kissé enerváltan.
Eltelik megint pár perc. Az első pasas most már kevésbé udvariasan:
-Ha Ön nem kínai és nem japán, akkor biztos koreai!
A másik erre ingerülten ráhagyja: - Igen, egye meg a fene, koreai vagyok!
-Na mindjárt gondoltam. Csak azt nem értem, ha koreai, akkor miért nem vágottszemű???


Házastársak:

Nő: Tudod Ödön, neked az a bajod, hogy minden ostoba embernek igazat adsz!
Férj: Igazad van…


Nő: Ödön, miért mondtad a barátaidnak az esküvőnk előtt, hogy jól főzök, amikor én semmit nem tudok főzni?
Férj: Hát csak kellett valamit mondanom, hogy miért veszlek el!

Saturday, May 17, 2008

Mizéria

Egy régi kedves dilemmát dolgoztam fel asuson. Makrogazdasági célok közötti választás dilemmái: az ismerős mizéria, egyensúlytalanság és népszerűtlenségi indexek.
A vizsgálat alapja 2000-2007 magyar makroadatok (infláció, GDP, FFMH, deficit, munkanélküliség).
A mizéria index (infláció és munkanélküliség) 16 és 10% között mozgott. Talán a legkevésbé érdekes adatsor. A periódus elején az infláció húzta fel, minimuma 2003-ban volt 10,6%, amikor a Járai jegybank beerősítette a forintot, 3,6%-ra küldve az inflációt. 2007-es emelkedése is inflációs jelenség, a munkanélküliség 2005 óta 7% felett van és nem mozog nagy mértékben.
Az egyensúlytalanság index a költségvetési deficitből és a FFMH kétszereséből áll. Ez az index 11-ről 20 % körülire ugrott 2002-ben. 2007-ben sikerült letornászni 12,7%-ra.
A népszerűtlenségi index az index minusz 3szor a reál GNP növekedés. Ezt a mutatót nem tudtam megcsinálni, mert reál GNP adatot nem találtam. Valószínűleg a reálfogyasztással lehetne közelíteni a mutatót. GDP adatokkal viszont megcsináltam és érdekes eredménye lett.
A népszerűtlenségi index inverz függvénye majdnem párhuzamosan halad az egyensúlytalanságival!
Átlag 10,2% a kettő közötti távolság, de majdnem párhuzamosan változnak. Tehát ha emelkedik az egyensúlytalanság, vagyis romlik az egyensúly, akkor vele párhuzamosan emelkedik a népszerűségi index is!

Friday, May 16, 2008

Ahogy fábry mondja...

Az út eléggé húzósan kezdődik. Még csak a munkaszerződésem tervezetét sem láttam, de már komoly kiadásaim vannak ezzel a jobbal. Lássuk: van egy repjegyem (43000), paprika tv dvd-k, hogy ne csak spagettit egyek (3000), egy utcai cipő (23000) egy futócipő (19000). És még hol a vége???
Jön még egy ing (4000), kell még legalább egy utcai nadrág (kb 12000) plussz szükség lenne egy jó szélálló, esőálló modern dzsekire is (20-36000ig).
A következő nagy projekt pedig a lakáskeresés. Június elejéig össze kell állítani egy egyszerűen megvűlaszolható kérdéssort franciául. Azt elküldeni néhány ingatlanosnak...

Thursday, May 15, 2008

Új

Megújítottam a sablont. Már rég kellett volna.
Az esetleges kényelmetlenségekért elnézést kérek magamtól.
Ma még fordítani kellene, de lehet, hogy átteszem holnapra!

Brüsszelből

http://oatbxl.blogspot.com
http://brusszeljelenti.blog.hu/
http://brusszel.blogspot.com/
http://belgium.freeblog.hu/
http://nunuke-brusszelben.freeblog.hu/
http://zseer.freeblog.hu/
http://wsibrusselsblog.org/
és a többi...

UEFA

Zenit St Petersburg - Glasgow Rangers
2-0
Ocsmány unalmas meccs. Szégyen minden Rangers szurkolónak...skót csapat 93 percen keresztül csak védekezzen!? Borzasztó volt. uefa a kukába!

Monday, May 12, 2008

A nagyok nyertek

Angliában a Manchester United
Spanyolországban a Real Madrid
Németországban a Bayern
Franciaországban a Lyon
Hollandiában a PSV Eindhoven
egyelőre csak Olaszországban kérdéses a végeredmény: 1 pont a különbség az Inter és a Roma között

Thursday, May 08, 2008

A demokraták nehéz fél évszázada

A modern yenki amerika születésének első ötven évében a republikánusok domináltak. A demokrata párt gyakorlatilag nem jutott hatalomra.
A polgárháború fő oka az volt, hogy a déli és északi államok alapvetően eltérő véleményt formáltak az unió természetéről. Az észak egy szoros föderációban volt érdekelt, amely védővámokkal és egységes jogrendszerrel biztosította volna a kapitalista fejlődés kereteit. A dél ezzel szemben egy laza konföderációt szeretett volna, amelyben az egyes államok visszavonhatják, megvétózhatják a föderális törvényeket.
A rabszolgaság kérdése csak másodlagos volt. A déliek a rabszolgákat termelési tényezőnek tekintették - épp ezért reagáltak túlzottan hevesen az északiak azon törekvésére, hogy a föderáció nevében felszabadítsák a rabszolgákat, ezzel komoly vagyontól megfosztva a délieket.
A polgárháború megtörte a déli államokban gyökeret eresztő demokrata pártot. A Dél vereségét követően a déli államok kormányait, törvényhozásait feloszlatták. A hivatalban lévő politikusokat elbocsátották. A demokrata párt válságba került.
A déli demokrata vezetők helyére konzervatív földbirtokosok és északi szerencselovagok érkeztek. A "rekonstrukciós-kormányok" a hadsereg felügyelete alatt (a Dél 1865-től 1872-ig katonai kormányzás alatt állt) a szabadrablás intézményei lettek, amelyek egyáltalán nem a helyi lakosság érdekében végezték dolgukat.
A Dél szivatásának 1876-ban lett vége. Ekkor az elnökválasztáson majdnem hatalomra jutott a demokrata párt. A választási bizottság azonban eljárásjogi csűrés-csavarás nyomán Florida, Oregon, Dél-Karolina és Louisiana szavazatait a republikánus Haydennek adta.
A nyilvánvalóan törvénytelen helyzetben Tilden, a demokraták elnökjelöltje kompromisszumot kötött Haydennel, hogy elkerüljön egy második polgárháborút. A kompromisszum szerint a demokraták elfogadták Hayden elnökségét, cserébe a hadsereg megszüntette a déli államok megszállását. A Dél elindulhatott a konszolidáció útján.
A "szakadár" Dél demokratái azonban a következő majd fél évszázadban nem kerülhettek közel a tűzhöz. Elnökválasztáson csak Grover Cleveland new-yorki demokrata tudott nyerni. Ő egyrészt északi volt, másrészt politikája rendkívül hasonló volt a republikánusokéhoz.
A demokraták csak a 20. század elején tudtak "visszajönni". A századforduló társadalmi változásaira adott ideológiai, mozgalmi válasz, a progresszivizmus megosztotta a republikánusokat. Az egyik oldalon a progresszív Teddy Roosevelt, a másikon a Morgan által támogatott hagyományos, 'üzletpárti' republikánusok álltak.
A demokrata Wilson ebben a küzdelemben lett nevető harmadik: 1912-ben Teddy Roosevelt rivális pártja pont annyi szavazatot vitt el Taft repulikánus jelölttől, amellyel Wilsont hatalomra segítette.
A republikánusok 50 évét egyébiránt az amerikai történelem "aranykorának" tekintik. Ebben az időszakban épült meg a transzkontinentális vasút(1869), ekkor népesítette be Amerika a nyugatot (1862-1890), ekkor robbant az ipari forradalom, létrejöttek a nagy trösztök (Morgan Bank, Carnegie Steel, Standard Oil). A városok robbanásszerűen fejlődtek köszönhetően a 10 millió bevándorlónak. A városokat City-bossok irányították - a korrupció burjánzott, a politika és a bűnözés összefonódott. Ez volt a Gilded Age.

Medvegyev leteszi az esküt

Majd egy órás felvétel az orosz elnöki beiktatás ceremóniájáról. A felvétel 18. perce körül kezd érdekessé válni. Megérkezik maga az ünnepelt...

Pontban 12:00-kor érkezik a Kremlin nagytermébe, ahol nyílnak az arany ajtók, harangoznak.

Aztán jönnek a hosszadalmas beszédek. Medve leteszi az esküt. Az egész ünnepség igazi keleti esemény. A despota beiktatása. A despotáé, akinek földi halandó csak a lábát érintheti. Moszkva a második Konstantinápoly (mellesleg a harmadik Róma). Még mindig micsoda óriási különbség van a fejekben...érdemes csak összevetni az amerikai versennyel, mennyire közvetlenebbek a jövendő hatalmasságok.

Persze az ünnepelt még feszeng, mintha nem illene rá az öltönye, vagy a cipő nehezítené járását...Lehet, hogy a hatalom feszíti?

Wednesday, May 07, 2008

Leszakadás

Szlovákia az euró bevezetés kapujában. Észtország 2006-ban, Szlovákia 2007-ben előzött le bennünket. A következő ország Litvánia - egy, másfél éven belül előz. Aztán pár év alatt nyakunkra nőnek a lengyelek és a lettek. Amennyiben extrapoláljuk a jelenlegi folyamatokat, akkor biztosan.
Nem kellene végre észhez térni?
Meddig várunk a gazdaságélénkítéssel???

Monday, May 05, 2008