Friday, August 29, 2008

Őszi szezon

A magyar politik nem várt szeptemberig az őszi politikai szezon beindításával. gyurcsányi párt offenzívában van: legjobb védekezés a támadás! Támadás újabb programmal, ezúttal ismét - a választások közeledtével - adócsökkentéssel. A történet elég bonyolult, épp ezért ádáz viták témája, de a lényeg kb. 150-180 milliárdos könnyítés 2009-ben.
Ez azonban nem fog semmi jelentős változást hozni a gazdasági teljesítményben: az adócsökkentés mértéke nem változtat azon a tényen, hogy a magas kamatszint illetve a magas osztalék és nyereségadó miatt Mo.-on nem éri meg termelő beruházást végrehajtani kivéve, ha a kormány külön megállapodásban kedvezményeket garantál.
Az új program semmi másra nem jó, mint az őszi hujulésre...az adócsökkentés most csak hatalomtechnikai eszköz: a miniszterelnök tematizálhatja a közbeszédet. Az szdsz pedig kap egy indokot, hogy megszavazhassa a költségvetést, hogy a jövő évet is végigdöglődhesse az ország.
---
A másik téma: Oroszország
Azt hiszem az oroszok nem tudják mekkora szivességet tesznek az európai integrációnak. A nyílt fenyegetés, miszerint elzárják az olajcsapokat, ha a hétvégén az EU tanács keménykedik a lehető legbutább dolog, amit az oroszok csinálhattak. Ezzel ugyanis teljesen egyértelművé vált a helyzet. Oroszország nyíltan zsarolja Európát. Ezt egyetlen komoly politikai közösség sem engedheti meg magának. Még azok sem, akik egyébként kulturális, nyelvi vagy üzleti okok miatt hajlottak volna a megbékítésre.
A nyílt zsarolás következtében az európai nagyhatalmak lépéskényszerbe kerültek. A lehetséges opciók száma véges és ezek alapvetően egybeesnek az integráció legszükségesebb fejlődési irányaival.
Valószínű, hogy elsőre erőtlennek tűnő válaszok születnek - ejnye/bejnye - de alapvetően a kormányfők meg fognak futamodni.
Hosszú távon azonban a válaszok nem lehetnek mások mint:
- ütőképes európai hadsereg létrehozása, közös költségvetéssel, önálló katonai-stratégiai képességekkel
- közös európai politika az energiafüggőség csökkentésére, technológiaváltással, alternatív forrásokkal
- szankciók az orosz tőke behatolásával szemben
- orosz behatolás kiszorítása az EU befolyási övezeteiből
- erőteljes anyagi és ideológiai támogatás a demokratikus ellenzéknek Oroszországban és az orosz szövetséges diktatúrákban

Sunday, August 17, 2008

Robert Kagan



A történelem újra-kezdődésének időszakát éljük? Kagan, a transzatlanti vita egyik nagy alakja, a Vénusz kontra Mars allegória atyja, korunk egyik nagy realistája, most a történelem visszatérését tételezi.

Kagan szerint a 21. század konfliktusait három nagy küzdelem fogja meghatározni: egyrészt a kiújuló küzdelem a hatalomért és befolyásért (új geopolitikai kor) másrészt a nagy narratíva, a demokráciák és az autokrata rezsimek küzdelme, harmadrészt az iszlám fundamentalizmus egyre reménytelenebb harca a modernitás ellen. Ahogy ez a három küzdelem keveredik úgy válik egyre távolabbi álommá a kanti örök béke.
A hidegháború utáni új világrend egy átmeneti időszak volt csupán, amelyet az a különleges geopolitikai helyzet jellemzett, hogy csak egyetlen nagyhatalom maradt a színpadon. A nagyhatalmak közötti versengés hiánya – és ezzel a történelem végét ünneplő optimizmus - az orosz nemzeti érdek átértékelésének eredménye volt.
A történelem végének jóslata két alapvető feltételezésből indult ki: 1, a világ valamilyen ideális állapot felé halad, a fejlődés vége egy békés világrend lesz, amelyben a jog uralma lesz meghatározó; 2, a kereskedelem megelőzi a konfliktusokat, a geopolitikát (geopolitics) felváltja a geoökonómia (geoeconomics). Kagan szerint azonban naivitás lenne vakon hinni a felvilágosodás fejlődés eszményében, hiszen ez a hit már a 20. századi világháborúk előtt is létezett. Ami a kereskedelmet illeti, a nagy kereskedő nemzetek - Athéntól Nagy-Britanniáig - mindig agresszív külpolitikát folytattak, hogy megvédjék távoli gazdasági érdekeiket. A szép új világ már csak az emberi természet miatt sem valószínű: Kagan igazi realistaként tételezi az emberi természetben rejtőző hatalmi harcot, az elismertség és a megbecsültség iránti igényt.
If Russia was where history most dramatically ended two decades ago, today it is where history has most dramatically returned.” A 90-es évek megaláztatásai után Oroszország drámai fordulatot vett az ezredfordulón: a putyini „szuverén demokrácia” modell alapjai a belső centralizáció és a tradicionális hatalmi külpolitika. Oroszország egy gyorsan fejlődő nagyhatalom, amely büszke nagyságára és igényt tart a nagyhatalmi elismertségre. De nem csak az orosz külpolitika intéz kihívást a nyugati liberális világrend ellen.
A következő évtizedek leginkább meghatározó konfliktusa a demokráciák és az autokrata rezsimek közötti lesz. A kínai és orosz autokráciák a nyugati liberális demokráciától alapvetően eltérő, a maguk szempontjából viszont koherens világnézetet vallanak az állam-társadalom-egyén viszonyáról. Az autokrata rezsimek abban hisznek, hogy széttöredezett társadalmaiknak erős központi kormányra van szükségük, amely biztonságot és stabilitást teremt. Véleményük szerint a nyugati típusú demokrácia káoszhoz vezet, amely az eredménye a megaláztatás és a szegénység. A nemzeti érdekek külső képviseletéhez pedig erős hadsereg és külső befolyástól mentes belső uralom szükséges. Az autokrata rezsimek vezetői szerint nem a demokrácia a legjobb kormányzati forma, mivel az a csőcselék uralma.
Az autokrata kormányzati forma a történelemben sokkal gyakoribb forma, mint a demokrácia. Ennek ellenére korunk autokráciái kisebbségben érzik magukat egy demokráciák uralta világban. Mivel kül- és belpolitikai érdekeik egybeesnek – nevezetesen a kormányzati forma fenntartása – legfőbb külpolitikai törekvésük a világ biztonságosabbá tenni saját maguk számára. Ez elsődlegesen azt jelenti, hogy igyekszenek kiterjeszteni befolyásukat a szomszédos területekre, másodlagosan pedig, hogy igyekszenek támogatást és védelmet nyújtani a világ távolabbi részein található autokrata rezsimeknek!
Az autokrata rezsimek újjáélesztették a 19. századi nagyhatalmi geopolitikát: a világot befolyási övezetekre és érdekszférákra kívánják osztani. Az így létrehozott sakktáblán az autokrata rezsimek egymást szövetségesnek tételezik, miközben a nemzeti szuverenitás elvére hivatkozva igyekeznek akadályozni a demokrácia terjedését. Az autokrata rezsimek azonban nemcsak ideológiai kihívást jelentenek: elsősorban a kínai gazdasági modell vált rendkívül vonzóvá a világ számos országa számára.
A 21. században a korábbi előrejelzésekkel szemben valószínűleg nem a vallás, a gazdasági rendszer, esetleg a földrajzi fekvés vagy a civilizációs törésvonal, hanem elsősorban a kormányzati forma lesz a geopolitikai igazodás fő kérdése. A keleti demokráciák (India, Japán, Ausztrália) megújult erővel keresik az USA szövetségét, miközben a különböző civilizációkhoz tartozó Oroszország, Kína, és muszlim közép-ázsiai szövetségeseik a Shanghai Együttműködési Szervezetbe tömörülnek. A demokráciák közötti szolidaritás világszerte növekszik – éppúgy, ahogy az autokráciák egymás iránti vonzalma.
A liberális demokráciáknak el kell kezdeniük gondolkodni azon, hogyan fogják megvédeni érdekeiket egy olyan világban, ahol a növekvő hatalmú autokráciák ismét komoly kihívást intéznek a nyugati értékek ellen. Az új világrendben az ENSZ működésképtelen lesz. Az autokrata rezsimek egymás iránti szolidaritása paralizálja az ENSZ intézményeit. A „nemzetközi közösség” kifejezés már most értelmét vesztette (Szudán, Zimbabwe, Irán).
Kagan javaslata a demokráciák globális szervezete – League of Democracies – rendszeres politikai konzultációkkal. A szervezet célja a demokrácia iránti elkötelezettség bizonyítása; az erőforrások összevonása; új típusú legitimitás megteremtése olyan nemzetközi ügyekben, amelyben az autokráciák paralizálják az ENSZ munkáját. A demokrata liga feladata a demokrácia támogatása, terjesztése. A demokrácia terjedése ugyanis megmutatja az autokrata rezsim gyengeségét – a belső legitimitás hiányát. Épp ezért a legfontosabb feladatok közé tartozik a demokratikus mozgalmak támogatása Oroszországban és Kínában.

Saturday, August 16, 2008

I love the world





I love the mountains,
I love the clear blue skies,
I love big bridges,
I love when great whites fly
I love the whole world,
And all its sights and sounds,
Boom dee odda, boom dee odda,
Boom dee odda, boom dee odda
I love the oceans,
I love real dirty things [Mike Rowe],
I love to go fast,
I love Egyptian kings,
I love the whole world,
And all its craziness,
Boom dee odda, boom dee odda,
Boom dee odda, boom dee odda [Richard Machowicz]
I love tornadoes,
I love arachnids [Bear Grylls],
I love hot magma,
I love the giant squids,
I love the whole world,
It's such a brilliant place,
Boom dee odda, boom dee odda
Boom dee odda, boom dee odda,

Wednesday, August 13, 2008

Hatnapos?

Még nem tudni, hogy véget ért-e a grúz-orosz háború. Tegnap Medvegyev elnök behivatta a katonai vezetőket az irodájába és élő adásban állította le a harci cselekményeket, mondván az agresszort megbüntette Oroszország.
Nos a hiteles beszámolókra még várni kell, de úgy néz ki rekonstruálni lehet az orosz hadműveleteket. Első lépésben frontális támadást indítottak a dél-oszét területen lévő grúz erők ellen. Eközben megindult a légi hadjárat.
A következő lépésben blokád alá vették Grúziát: lebombázták a legnagyobb kikötőt, majd a fekete-tengeri flotta körbefogta a grúz partokat, kilőttek 2-3 grúz hadihajót. A második napra az orosz légierő majdnem teljes légi fölényt ért el, így nyugodtan szétbombázhatta a grúz hadiipart, a nemzetközi repteret.
A grúzok a harmadik napon elhagyták Dél-Oszétiát. Ekkor már vert seregként.
A negyedik napon az orosz hadvezetés megnyitotta az abkház frontot, és észak-nyugatról dél-keleti irányban benyomult Grúziába, lényeges ellenállás nélkül. Ezzel kettévágta Grúziát. A grúz erőket visszavonták a főváros védelmére.
Mielőtt azonban megindult volna az orosz hadsereg a főváros ostromára, Medvegyev leállította hadműveleteket.
A balti-lengyel-ukrán politikusok szerint azonban ez még nem a hadjárat vége. Szerintük Oroszország csak erőt gyűjt, egy második csapásra, ezúttal a főváros ellen.

Saturday, August 09, 2008

Háború

Mától hivatalos. Grúzia kihirdette a hadiállapotot és hadat üzent. Az oroszok még vonakodnak elismerni, de a mai napon már a grúz hátországot bombázták. Lebombázták például Poti kikötőjét, amely fontos olajkikötő volt, amerikai/európai gazdasági érdek.
Az oroszok viselkedése alapján egyre inkább körvonalazódik az az elképzelés, hogy a háború orosz csapda volt. A grúz kormány hónapokkal ezelőtt figyelmeztette a nyugati vezetőket, hogy az oroszok háborúra készülnek.
Az orosz álláspont egyértelmű: nem engedik a nyugat befolyását a volt szovjetunió területén. Amikor felmerült Ukrajna NATO tagsága, az orosz diplomácia válasza: ez casus belli-t jelent. Grúzia már régóta zavarta Moszkvát. Innen indultak a virágos forradalmak. Amerikai kötődésű elnök. Makacs nép. Nem sikerült megbuktatni a kormányt, pedig az orosz szankciók komoly gazdasági nehézségeket okoztak - a grúzok talán még ma is fával fűtenek.
Grúzia kiváló ellenfél arra, hogy Oroszország ismét bizonyítsa erejét, kíméletlenségét, megnövekedett nemzetközi tekintélyét, zsarolási potenciálját. Grúzia elvileg nem mérhető az orosz katonai gépezethez. Minimális akadályt a terület természeti adottságai jelenthetnek - no meg az a kevés korszerű izraeli, ukrán, amerikai fegyver, amelyeket Grúzia az utóbbi hónapokban szerzett be.
Az orosz stratégia a következő lehet: felfegyverezni az oszéteket, bíztatni őket a grúzok provokálására, eközben az orosz hadsereg felkészül. Ha a grúzok megelégelik a helyzetet és elindulnak rendet tenni Oszétiában, akkor az orosz hadsereg beavatkozik. Jellemző módon ugyanúgy, ahogy a NATO beavatkozott Koszovóban. Hivatkozási alap: humanitárius helyzet. Hogy az oroszokat bármikor érdekelte volna egy másik nép humanitárius helyzete felettébb kétséges.

Friday, August 08, 2008

Háború!

Úgy néz ki az év eddigi legklasszikusabb háborúja tört ki a mai napon Grúzia és Oroszország között.
Tegnap a grúz hadsereg rendfenntartó akciót kezdett a dél-oszétiai lázadók ellen, akikkel rendszeresen fegyveres összétűzések alakultak ki az elmúlt hetekben, hónapokban.
Részletek még nincsenek, de úgy tűnik az orosz hadsereg megkezdte a beavatkozást az oszétek oldalán. Kombinált légi és szárazföldi akciót indítottak a grúz hadsereggel szemben.
A harcokat rendkívül intenzívnek írják le az első hírek. A grúzok nehéztüzérséget vetnek be a lázadó tartomány fővárosa ellen. Az oroszok pedig légi csapásokat mérnek grúz állásokra. Szabályos légi harcokra is sor került. Állítólag.
Az olimpia pedig elkezdődött: az orosz és a grúz csapat úgy sétált be, mintha semmi nem történt volna. Ki kéne zárni őket, de mint a huzat.

Thursday, August 07, 2008

Dont get it wrong

Nem szabad félreérteni a kelet-európai növekedési adatokat. Továbbra is nagy kakiban van az összes keleti ország. A nagy növekedési adatok nem a helyi tulajdonban lévő vállalatok hirtelen piaci sikereinek az eredménye sőt még csak nem is a bővülő fogyasztás áll a háttérben...hanem 1-1 megaberuházás, amely évekre feltolhatja a GDP adatot!
Tavaj a magyar gazdaság akkor állt le, amikor a Hancook befejezte a beruházási tevékenységét.
A cseh gazdaság 2005-2007 közötti 6%-os teljesítménye mögött a Peugeot-Citroen-Toyota gyár állt.
A szlovák gazdasági csoda mögött is elsősorban az autóipar áll.
Előre jelezhető: amikor megindul a kecskeméti Mercedes építése, akkor hirtelen megugrik majd a magyar mutató, a kakirossz bázis miatt akár 7-8%ra is felmehet. A kormány meg majd hallelújázik. Hát igen, ez van: mi politikai-kommunikációzni tudunk, a németek meg autót gyártani. Minő különbség.

Wednesday, August 06, 2008

Bűvösszakács Belgiumról

„Belga nyelv nincs. A flamandok északon csökevényes hollandit, a vallonok délen rossz franciát beszélnek. Közös államuk megalapítása óta e torz nyelveken adják elő kölcsönös sérelmeiket, amibe egyre több abszurd tájszólást kevernek. Ezt végleg nem érti senki, viszont megvan az előnye, hogy a kívülállónak nem kell követnie a torzsalkodásokat.” Így a Brüsszelbe kirendelt tengerentúli tudósító.
Brugge, 1400-as évek. A Zwin torkolatánál fekvő Brugge városának még közvetlen kijárása volt a tengerre, évszázadok óta fontos kereskedelmi és pénzügyi központként működött, ahol Hanza-kereskedők és Medicik tartottak fenn kereskedelmi kirendeltséget. A hajókon angol textilek, skandináv halak, orosz szőrmék, indiai fűszerek, francia borok, velencei selymek futottak be, a kereskedők utalványokat, jelzálogleveleket, váltókat használtak. A várost csatornák hálózták be, a csatornákat kicsi, de előkelő házak szegélyezték. El is nevezték Észak Velencéjének.
Itt élt Robert van der Beurze, a neves kereskedődinasztia sarja, kinek családi címerében három pénzeszsákocska díszelgett (lat. „bursa”). Háza amolyan árubörze volt, ahol rendszeresen összejöttek átutazó kereskedők. Pénzt váltottak, szerződést kötöttek, tárgyaltak. Ha a dolog elhúzódott, a felek óhatatlanul megéheztek. Ilyenkor jól jött egy kis stoemp, jobb esetben hotchpotch vagy waterzooi. Ha rájuk sötétedett, meg is alhattak a házban. A Beurze-ház volt a világ első – s talán utolsó – börzefogadója, a mai börzék egyik őse s névadója.
A stoemp amolyan zöldségpüré. Főként hurka-, kolbászféléhez adják évszázadok óta. Alapvetően krumpliból készül, s annyira sokoldalú, hogy bízvást nevezhetjük a világ legintelligensebb krumplipüréjének. A burgonya mellé kerülhet bele póréhagyma, petrezselyem, kelkáposzta, sárgarépa vagy zeller, fehérrépa, brokkoli vagy bármi más zöldség, pürítve. Készülhet durvábbra nyomkodva, de lehet finom pürének adni, vajjal, tejszínnel vagy olívaolajjal habosítva, sűrű vagy híg állagban.
A hochepot igazi középkori leves volt: a tűz fölé akasztott kondérba mindenféle belekerült, s ha megfőtt, folyamatosan mertek belőle. Általában két részben eszik, mint mi a marhahúslevest: először a levét, másodszorra a benne főtt húsokat a zöldséggel, s az is előfordul, hogy a zöldségekből pürét készítenek az ételhez. Egyes flamand vidékeken húsgombóccal, vajrépával és gesztenyével főzik. Manapság a hochepot főként ökörfarok-alapú húsleves, grandiózusabb változatába kerül marhaszegy, sertésláb, csíkra vágott sertésfül, báránylapocka is. A célnak kizárólag a vastag ökörfarok felel meg, amelyet egyenletes, lágy faggyúréteg borít s a húsa enyhén márványozott, ami a megfelelő tartásmód jele.

Tuesday, August 05, 2008

Történelmi időket élünk...

" ZAKARIA: Well, Richard, let me ask you. You were talking in this piece, which is onforeign policy challenges for the next president, you spent a lot of time oneconomics and energy policy.
And you point out another amazing statistic, which is that, at current oilprices, the oil-consuming countries of the world are transferring every year tothe oil-producing countries of the world -- that is, Saudi Arabia, Venezuela,et cetera -- $2.2 trillion.
HOLBROOKE: At least.
ZAKARIA: It may actually be 2.5 or...
HOLBROOKE: I used the benchmark of $100 a barrel, because I didn't want to count the spike. Every day, about $1.3 billion from the U.S. alone to the oil- producing states. And there are some very bad actors in that. Jorge has just discussed one ofthem, Venezuela. We haven't mentioned Iran. Russia using its petro power to intimidate theWestern Europeans, to destabilize Georgia.
This transfer -- we all worry about price at the pump, the pain at the pump. Fine. That's a big political issue. But nobody is focusing on the fact that, if this goes on for five or 10 years, it will constitute the greatest transfer of wealth in history, from one group of nations to another.
And I don't believe in historical determinism, Fareed. I know you don't either. We're both optimists by nature, and we're both particularly optimists about America. But our growth from the 1880s on was fueled, literally, by cheap oil. And if this era comes to an end and we start transferring money, it isn't justgoing to be indoor ski slopes in Doha and crazy expenses of villas by Arab potentates. It's going to be petro power. And it will change the world.
If there's one law of history, it's that economic decline, more even than military strength, can weaken us. So, we're going to have to deal with this on many, many fronts, including energy diversification, conservation and so on. And the answer is not to openup offshore oil drilling, because that's a marginal aspect of this issue..."

Sunday, August 03, 2008

Mark Leonard

ML ezzel a rövid munkával kíván reflektálni az ezredfordulót követő évek köldöknéző transzatlanti vitájára. A szerző alapvetése, hogy Európa létrehozta a 21. század nemzetközi kapcsolatainak alapvető működési modelljét, a közös értékeken, normákon alapuló európai közösséget, amelyre példaként tekintenek az amerikai hegemóniával egyre elégedetlenebb világ régiói.
Az európai politika dinamikája a 17. században létrehozta a nemzetállamot, amely minden korábbi politikai testnél hatékonyabb szerveződés volt. A 21. század kihívásai azonban már meghaladják a nemzetállamok lehetőségeit. Senki nincs abban a helyzetben, hogy kontrollálja a globalizáció erőit vagy egymaga megállítsa a globális felmelegedést!
Az új európai modell erőssége a hálózat jellegéből adódik. A hálózat lényege, hogy senki nem birtokolhatja teljesen, senki nem uralhatja! Az európai intézmények tulajdonosai a tagállamok, amelyek arra használják ezeket az intézményeket, hogy a közösségi politikák formálása révén befolyásolhassanak olyan folyamatokat, amelyekre magukban semmi befolyásuk nem lenne.
A hálózat másik nagy ereje a rugalmassága. Az európai projekt válságokon keresztül fejlődött, kevésbé rugalmas szervezettel rég megbukott volna. A hálózati struktúra azonban mind belső mind külső erőktől megvédte a projektet. A tagállamok megosztására irányuló külső szándékok eddig csak átmeneti eredményt hoztak.
Az EU-nak ugyanis sikerült megfordítania a hatalmi egyensúly logikáját. Amennyiben a kiegyensúlyozandó politikai entitás egy hálózat – egy klub, amelynek nincs kemény közepe – mint egy billiárdgolyónak – akkor a klasszikus metafora szerint nekiütköző külső billiárdgolyók nem pattannak le róla, hanem belefolynak, beleragadnak a közösség végeláthatatlan tárgyalásaiba, technikai eljárásaiba.
Az új évszázad európai rendje a felügyeleti hatalmon alapszik. A nemzetközi társadalomban éppúgy mint egy államon belüli társadalomban érvényesül Foucault megfigyelése: a fejlett társadalmak a rendet a társadalom alanyainak ön-felügyeletére építik (adatbázisok, azonosítószámok, törvények) ahelyett, hogy időről időre látványos kivégzéseket, büntetéseket alkalmaznának – amely a megfélemlítő hatalom eszközei. Foucault szerint a társadalmi rendet nem a rendfenntartó erők tartják fent! A rendet a társadalmi alanyok többségének érdekeltsége biztosítja. Ugyanez érvényesül a nemzetközi rendszerben is: amennyiben békét és fejlődést akarunk, akkor a nemzetek többségét érdekeltté kell tenni! Nem elég időről időre lerohanni egy-egy lator államot!
Az európai felügyeleti hatalom működésének alapja a nemzetközi jog. Az európai projekt lényege a 80000 oldalnyi Acquis. A rendszer működésének lényege, hogy a tagállamok internalizálják ezt a joganyagot, tartják be a szabályokat és közben figyelik a többiek hogyan teljesítenek. Az utóbbi évtizedekben átalakult az európai politikai diskurzus. A szavazópolgárok éberen figyelik, hogyan teljesít kormányuk a többi európai kormányhoz képest.
Európa külső hatalmának nem a katonai erő a forrása. Európa a világ legnagyobb gazdasága és a világ legnagyobb piaca. A tagállamokon kívül közvetlenül kapcsolódik hozzá a Balkán, Törökország, Észak-Afrika, a Közel-Kelet és az ACP országok csoportja. Az európai gazdasági zónában él a világ lakosságának egynegyede. Ennek a gazdasági zónának a szabályait Brüsszelben írják.
Az európai zóna vizsgálata rámutat az európai hatalom jellegére. Ez a hatalom transzformatív jellegű. Nem képes kikényszeríteni változásokat, de képes rávenni társadalmakat, hogy a változásokat belülről kényszerítsék ki. Az európai határozatok nem egy nagyhatalom diktátumaiként jelennek meg a külvilágban, hanem egy klub szabályaiként – amelyeket tiszteletben kell tartani ha valaki kapcsolatba kíván lépni vele.
Az európai klub piaca, társadalma, szabályai, társadalmi egyensúlyra és fenntartható növekedésre épülő modellje olyan vonzó a környező társadalmak számára, hogy a legnagyobb büntetés, amelyet az EU kiróhat egy társadalomra, ha egyáltalán nem foglalkozik vele! Ugyanakkor az EU megjutalmazhatja azokat, akik jól viselkednek. A jutalmak jutalma a tagság ígérete. Ez az ígéret egy évtized alatt átalakította a kelet-európai társadalmakat!
Az EU sikere ösztönzést jelent a világ régiói számára, hogy létrehozzák saját regionális szervezeteiket. A regionalizmus szelleme kiszabadult palackjából. A világ jövőjét nemcsak a keleti óriások, Kína és India felemelkedése fogja meghatározni, hanem az olyan regionális együttműködések, mint a MERCOSUR, az ASEAN, az APEC, esetleg az Arab Liga, Afrikai Unió, amelyek a kisállamoknak is lehetőséget adnak saját sorsuk alakítására.

Saturday, August 02, 2008

Hó Autója 2008 Augusztus


Seat Ibiza 2009

Shock1

Kultúrshock első jeleként igencsak kezdenek hiányozni egyes dolgok.

  • pl. a rendes, otthoni ételek a rántottcsirke, a párizsiszelet, a palacsinta, túrógombóc, rakottkrumpli, pörkölt, petrezselymes krumpli, lángos, gyümölcsleves, paprikáscsirke stbstb...
  • fura mód: a jól ismert bevásárlóközpontok. Az, hogy tudom mit hol találok. Délelőtt voltam a Woluwe shoppingban, kerestem néhány cuccot. De nem találtam. A borzalmasan nagynak hirdetett shoppingcenter kb. negyedakkora mint a Campona. Egy emelet. Néhány tucat bolt. Néhány őgyelgő vásárló. Nem egy nagy cucc. Hiányzik a Mammut és a Mom...

Friday, August 01, 2008

Víz a Marson

A héten ismét láthattunk egy történelmi jelentőségű tudományos felfedezést. A NASA robotja megerősítette a kutatók feltételezését: van víz a Marson.

A következményeket egyelőre nehéz felbecsülni, lehet nemsokára életet találunk a Marson. Legrosszabb esetben a marsi misszió számára lesz könnyebb a feladat, hiszen a bolygón lesz már víz.
PS: a spórolós akció elbukott, mert egy izomgörcs miatt kellett vennem Calciumot, ami igencsak felborította a napi 10 eurós limitet.